Contact Now
Lifetime : 8000hrs@105℃
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Capacitance : 2200uF
Height - Seated (Max) : 21mm
Pin Spacing : 5mm
Voltage Rating : 25V
Diameter : 13mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Ripple Current : -
Tolerance : ±20%
Description : 2200uF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Through Hole,D13xL21mm 8000hrs@105℃
Mfr. Part # : CD26G1EM222K210T
Model Number : CD26G1EM222K210T
Package : Through Hole,D13xL21mm
Product Attributes
  • Brand: CHUANGHUI ()
  • Origin: DONGGUAN CHUANGHUI ELECTRONICS CO.,LTD
  • Packaging Material: Plastic bags, Cartons, PVC Sleeve, PET Sleeve.
  • Label Color: Green background with gold text (PET).
Technical Specifications
Packaging Instructions
Item Description
Material Number Encoding Rules
Component Code Description
Series CD110 Series
CD288H Series
CD288L Series
CD26GC Series
CD26M Series
CD26L Series
CD110L Series
NP Series
LL Series
CD288S Series
CD26K Series
CD26C Series
CD293 Series
CD294 Series
CD296 Series
CD133 Series
CD134 Series
CD136 Series
Voltage OG 4V
OJ 6.3V
1A 10V
1C 16V
1E 25V
1V 35V
1H 50V
1J 63V
1K 80V
2A 100V
2B 120V
2S 140V
2C 160V
2Z 180V
2D 200V
2E 250V
2F 315V
2V 350V
2G 400V
2J 420V
2W 450V
2T 460V
2H 500V
2L 550V
Capacitance Tolerance J 5%
K 10%
M 20%
W -0%+20%
T -10%+20%
Q -20%+30%
P -15%+20%
Capacitance R10 0.1F
R22 0.22F
R33 0.3F
R47 0.47F
10 1F
2R2 2.2F
3R3 3.3F
4R7 4.7F
6R8 6.8F
100 10F
220 22F
330 33F
470 47F
680 68F
101 100F
221 220F
331 330F
332 3300F
Size (Diameter D) C 4mm
D 5mm
E 6mm
F 8mm
G 10mm
H 12.5mm
K 13mm
L 16mm
M 18mm
N 20mm
0 22mm
P 25mm
Q 30mm
R 35mm
Size (Height H) 5 5mm
7 7mm
11 11mm
12 12mm
13 13mm
16 16mm
18 18mm
20 20mm
27 27mm
25 25mm
30 30mm
35 35mm
45 45mm
Finishing 0 Bulk
TP5 Taping P=5.0mm
TP25 Taping P=2.5mm
C35 Cut Lead L=3.5mm
K45 K Lead Cut L=4.5mm
S45 S Lead Cut L=4.5mm
H140 Radial H01=4.0mm
H240 Radial H02=4.0mm
S SMD
(Blank) (No specific finishing code provided)
Sleeve C PVC
T PET
Example Label Marking
Field Example Value
Order No. () CH221102053
Part No. () CETW-181A-000
Series () CD288H
Spec () 400V 180uF 20%