Contact Now
Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 380V
Tolerance : ±10%
safety certification : CQC;ENEC;UL
Description : 100nF ±10% 380V Safety Capacitor X2 Through Hole,P=15mm
Mfr. Part # : PX104K2W1502
Model Number : PX104K2W1502
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
MKP-X2 Metallized Polypropylene Film AC Capacitor (Interference Suppressors Class-X2)
Product Attributes
  • Brand: KYET ()
  • Origin: Dongguan, China
  • Certifications: cULus / ENEC / CQC
Technical Specifications
PX104K2W1502X2 104K380VAC P100.110380VAC18126150.8201634PX104K2W1502
Product Specifications
ItemDescription
Standard Atmospheric ConditionsAmbient Temperature: 15 to 35 (or +20 5 for doubt resolution)
Relative Humidity: 45% to 75% (or 60% to 70% for doubt resolution)
Air Pressure: 86 kpa to 106 kpa
Operating Temperature Range-40 to +110 at rated voltage.
ConstructionDielectric: Metallized Polypropylene Film
Metal Spray: Special Solder (Zinc-Tin Alloy)
Lead Wire: Copper-clad Steel Wire (Tinned)
Epoxy Resin: V-0 flame retardant
Plastic Case: V-0 flame retardant
Electrical CharacteristicsWithstand Voltage (TV):
- Between Terminals & Enclosure: 2*Ur+1,500VAC for 2 to 5 sec. Min. 2,000VAC.
Dissipation Factor (DF): 0.001 (0.1%) at 1 KHz.
Capacitance (CAP): Within specified tolerance (at +20 5).
Insulation Resistance (I.R.):
- C0.33uf: 15,000 M
- C>0.33uf: 5,000 M*uF/C (Tested at 100 VDC for 60 sec).
Mechanical CharacteristicsTerminal Strength:
Damp Heat: +40 2, 90% to 95% R.H. for 21 days. Appearance: no remarkable change.