Contact Now
Capacitance : 1nF
Operating Temperature : -25℃~+125℃
Ratings : X1,Y1
Tolerance : ±20%
Description : 1nF -25℃~+125℃ X1,Y1 ±20% Through Hole,P=10mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : H102M060EG55250L100
Model Number : H102M060EG55250L100
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DAFU ()
  • Origin: Dongguan, Guangdong, China
  • Material Series: Y5U
  • Encapsulation Material: Light Blue Epoxy Powder (H) or Dark Blue Epoxy Powder (S)
  • Environmental Compliance: RoHS Directive
Technical Specifications
01 H102M060EG55250L100 7.0 4.5 25 10 0.55 3.5 1000 2.5 10000 4000V L
02 H222M087EG58250L100 9.5 4.5 25 10 0.58 3.5 2200 2.5 10000 4000V L
Product Code Explanation:
Example: H102M060EG55250L100
  • (1) Encapsulation Material: H (Light Blue Epoxy Powder), S (Dark Blue Epoxy Powder)
  • (2) Nominal Capacitance (Unit: PF): Hundreds and tens digits are significant figures. The units digit indicates the number of zeros (0-5) or a multiplier (9 for 0.1x). E.g., 102 = 1000 PF.
  • (3) Capacitance Tolerance: K (10%), M (20%)
  • (4) Silver Disc Diameter (Unit: mm): E.g., 060 (8.0mm), 087 (11.0mm)
  • (6) Rated Voltage: Q (X1/Y2, Y2 250/275/300V), G (X1/Y1, Y1 250/275/300/400/440V)
  • (7) Lead Diameter (Unit: mm): E.g., 55 (0.550.05mm)
  • (8) Lead Length (Unit: mm): E.g., 250 (25.0mm)