Electromagnetic Interference Suppression Capacitor NDF X2-474K-275VAC Metalized Film Safety Type X2
Contact Now
Capacitance : 470nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 275V
Tolerance : ±10%
Description : 470nF -40℃~+110℃ X2 275V ±10% Through Hole,P=15mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : X2-474K-275VAC
Model Number : X2-474K-275VAC
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DAFU Manufacturing
  • Product Type: X2 Type Metalized Film Safety Capacitor
  • Origin: Dongguan City, China
  • Environmental Standards: RoHS, REACH
  • Certifications: CQC (China), UL/CUL (USA), VDE (Germany), KC (Korea)
Technical Specifications
Specification Details
Model Series X2
Customer Part Number NDF
Manufacturer Dongguan City DAFU Electronics Co., Ltd.
Document Number DGDF-IV-YPE-017
Version A0
Manufacturing Date 2020-11-02
Nominal Capacitance 0.001F ~ 4.7F
Capacitance Tolerance 10% (K)
Rated Voltage 275VAC / 310VAC / 350VAC
Climate Category 40/110/56
Operating Temperature Range -40 to +110
Dissipation Factor (tan) 0.0010 at 1KHz
Dielectric Strength (Pin to Case) 2UR + 1500VAC (Min 2000VAC)
Dielectric Strength (Pin to Pin) 4.3UR (DC) / 5S
Insulation Resistance (CR 0.33F) 15000M (at 100VDC)
Insulation Resistance (CR > 0.33F) 6000S (M/F) (at 100VDC)
Creepage Distance (250VAC < UR 440VAC) > 4.0mm
Clearance (250VAC < UR 440VAC) > 3.0mm
Creepage Distance (130VAC < UR 250VAC) > 3.0mm
Clearance (130VAC < UR 250VAC) > 2.5mm
Lead Strength (Pull Test, d=0.5-0.8mm) 10N for 10S
Lead Strength (Bend Test, d=0.5-0.8mm) 5N, 2 bends each direction
Solderability 95% area coated, no visible damage to body
Solder Temperature 2355
Immersion Time 2.00.5S
Model: X2-474K-275VAC (P:10MM)
  • Pitch (P): 10mm
  • Width (W): 13 1.0mm
  • Height (H): 14 1.0mm
  • Thickness (T): 8 1.0mm
  • Lead Diameter (d): 0.6 0.05mm
  • Lead Length (L): 15 1.0mm
Model: X2-474K-275VAC (P:15MM)
  • Pitch (P): 15mm
  • Width (W): 18 1.0mm
  • Height (H): 14.5 1.0mm
  • Thickness (T): 8.5 1.0mm
  • Lead Diameter (d): 0.8 0.05mm
Environmental Management Substances (Max Limit)
  • Cadmium: 100ppm
  • Lead: 1000ppm
  • Mercury: 1000ppm
  • Hexavalent Chromium: 1000ppm
  • PBB: 1000ppm
  • PBDE (including DecaBDE): 1000ppm