Medium Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitors Milliohm FM31X104K251EEG for in Power Electronics
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 250V 100nF X7R ±10% 1206 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : FM31X104K251EEG
Model Number : FM31X104K251EEG
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: (Shenzhen Hao Ou Electronics Co., Ltd.)
  • Origin: Shenzhen, China
  • Material: Green type capacitors (lead and cadmium-free)
  • Compliance: RoHS compliant
  • Dielectric Materials: C0G, X7R, Y5V
Technical Specifications
Category Specification Details
Product Name Medium Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitors FM Series
Part Number FM Series -
Sizes 0402 to 2225 (See table for specific dimensions)
Rated Voltage (WVDC) 100Vdc to 630Vdc (Specific ratings depend on dielectric and size)
Capacitance Range 0.5pF to 100nF (C0G), 100pF to 820nF (X7R), 10nF to 680nF (Y5V) (Refer to Capacitance Range tables for details)