Contact Now
Capacitance : 1.5nF
Operating Temperature : -40℃~+125℃
Ratings : Y2
safety certification : UL;VDE;ENEC;CQC
Voltage(AC) : 300V
Tolerance : ±20%
Description : 1.5nF ±20% 300V Safety Capacitor Y2 Through Hole,P=7.5mm
Mfr. Part # : WYE2F152MF4S520001
Model Number : WYE2F152MF4S520001
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: WEIDY
  • Certifications: cUL, VDE, ENEC, CQC, KC
  • Material: Ceramic Capacitor with flame-retardant epoxy resin encapsulation
  • Origin: Shenzhen, China (Company Address) / Dongguan, China (Factory Address)
Technical Specifications
WYE2F152MF4S520001 WD Y2 152M 300VAC Y5V F7.5 X1 / Y2 X1:AC400V / Y2: AC300V 1500pF 20% @ 1kHz 1.0VRMS 25.0 C 0.025 max @ 1kHz 1.0VRMS 25.0 C AC2600V 60s 50mA (No Failure) 10 000M min @ 500VDC 60s Y5V (C/C: +22%/-82% @ -25 C ~ +85 C) -40 C ~ +125 C 40/125/21 C D: 7.0mm max, T: 5.0mm max, F: 7.5mm 0.8mm d: 0.55mm 0.05mm C: 3.0mm max