Contact Now
Capacitance : 3.3nF
Operating Temperature : -40℃~+125℃
Ratings : Y2
safety certification : UL;VDE;ENEC;CQC
Voltage(AC) : 300V
Tolerance : ±20%
Description : 3.3nF ±20% 300V Safety Capacitor Y2 Through Hole,P=7.5mm
Mfr. Part # : WYE2F332ME4S520000
Model Number : WYE2F332ME4S520000
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: WEIDY
  • Origin: China (implied by company address)
  • Material: Ceramic Capacitor, Flame-retardant Epoxy Resin
  • Certifications: cUL, VDE, ENEC, CQC, UL94 V-0
Technical Specifications
WYE2F332ME4S520000WD Y2 332M 300VAC Y5U F7.5X1 / Y2X1:AC400V / Y2:AC300V3300pF 20% @ 1kHz 1.0VRMS 25.0C0.025 max @ 1kHz 1.0VRMS 25.0CAC2600V 60s 50mA (No Failure)10 000M min @ 500VDC 60sY5U (C/C: +22%/-56% @ -25C ~ +85C)-40C ~ +125C40/125/21CD: 11.5mm max, T: 5.0mm max, F: 7.5mm0.8mm, d: 0.55mm0.05mmWEIDY WYE 332M X1: 400V~ Y2: 300V~ XXXXXX