EMI Suppression Capacitor WEIDY W42Q3103KK5L00A0W1 X2 Class 0.01F Capacitance with Flame Retardant Casing
Contact Now
Capacitance : 10nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 310V
Tolerance : ±10%
safety certification : UL;KC;VDE;ENEC;CQC;CB
Description : 10nF ±10% 310V Safety Capacitor X2 Through Hole,P=10mm
Mfr. Part # : W42Q3103KK5L00A0W1
Model Number : W42Q3103KK5L00A0W1
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Weidy ()
  • Product Category: X2 Class EMI Suppression Capacitor
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Casing Material: Flame-retardant Epoxy Resin (UL94V-0), Flame-retardant Plastic Casing (UL94V-0)
  • Certifications: IEC, GB/T, CQC, UL, CSA, KC, ENEC (VDE)
Technical Specifications
ParameterSpecificationNotes
Product ModelW42Q3103KK5L00A0W1MKP-310VAC-103K-P10
Capacitance0.01F
Rated Voltage310VAC
Capacitance Tolerance10% (K)
Lead Pitch (P)10.0 mm
Climatic Category40/110/56
Operating Temperature Range-40 to 110
Dielectric Strength (Lead to Lead)4.3UR(DC) (5S)Voltage application rate: 100V/S; Cut-off current: 10mA
Dielectric Strength (Case to Case)2120VAC
Dissipation Factor (tan )0.15% (1kHz, 20)For 0.001F CR 1.0F
Dissipation Factor (tan )0.3% (1kHz, 20)For 1.0F < CR 10F
Insulation Resistance15000MFor CR 0.33F (20, 100V, 1min)
Insulation Resistance5000SFor CR > 0.33F (20, 100V, 1min)
Lead Pull Strength5N to 20NDepending on lead diameter (0.3mm to 1.25mm)
Lead Bending2.5N to 10NDepending on lead diameter (0.3mm to 1.25mm), 2 bending cycles
Solderability2355, 2.0s0.5sGood tinning on lead surface
Resistance to Soldering Heat2605, 10s1sCapacitance change: C/C : 5%
Rapid Change of Temperature-40 to +110, 5 cyclesCapacitance change: C/C : 5%
Vibration10-500Hz, 6 hoursAmplitude 0.75mm or acceleration 98m/s
Impact4000 cycles, 390m/s6ms pulse duration
Dry Heat+110, 16 hoursCapacitance change: C/C : 5%; Dissipation factor change: 0.8% (CR1.0F), 0.5% (CR>1.0F)
Damp Heat (Steady State)402, 93+2/-3 %, 56 daysCapacitance change: C/C : 5%; Dissipation factor change: 0.8% (CR1.0F), 0.5% (CR>1.0F)
Pulse VoltageDC 2.5KV to 5.2KV24 pulses per capacitor
Endurance+110, 1.25UR(50Hz), 1000 hoursCapacitance change: C/C : 10%; Dissipation factor change: 0.8% (CR1.0F), 0.5% (CR>1.0F)
Charge/Discharge Cycles10000 cyclesCapacitance change: C/C : 10%; Dissipation factor change: 0.8% (CR1F), 0.5% (CR>1F)
Flammability TestClass BNo ignition of gauze wrapped around capacitor
Self-Healing TestUi=2.5kVNo permanent breakdown or arcing
2312261452_WEIDY-W42Q3103KK5L00A0W1_C7502441.pdf
Quality EMI Suppression Capacitor WEIDY W42Q3103KK5L00A0W1 X2 Class 0.01F Capacitance with Flame Retardant Casing for sale
EMI Suppression Capacitor WEIDY W42Q3103KK5L00A0W1 X2 Class 0.01F Capacitance with Flame Retardant Casing Images