Surface Mount Ceramic Capacitor PULSE CX1206MKX7R0BB153 for Effective Broadband Filtering Solutions
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 15nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±20%
Description : 100V 15nF X7R ±20% 1206 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CX1206MKX7R0BB153
Model Number : CX1206MKX7R0BB153
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Pulse Electronics, Inc.
  • Product Series: X2Y
  • Type: Surface-mount ceramic EMI filter capacitors
  • Material: X7R / X5R
  • Terminations: Ni/Sn
  • Confidentiality: CONFIDENTIAL AND PROPRIETARY INFORMATION
Technical Specifications
DescriptionValue
MaterialsX7R / X5R
Rated Voltage (UR DC)X7R: 10V, 16V, 25V, 50V, 63V, 100V (IEC)
X5R: 10V, 6.3V
Capacitance Range (Y-capacitor)X7R 0603: 1 nF to 330 nF
X7R 0805: 1 nF to 180 nF
X7R 1206: 10 nF to 470 nF
X7R 1210: 100 nF to 1 F
X5R 0603: 180 nF to 470 nF
Capacitance Tolerance20% (M)
Test Voltage (DC) for 1 minute2.5 UR
Sectional SpecificationsIEC 60384-10, second edition 1989-04
Detailed specification based on IEC 60384-10-1
Climatic Category (IEC 60068)X7R: 55 / 125 / 56
Dissipation Factor (D.F.) (Note 1)X7R: 6.3V: 6%, 10V: 5%, 16V: 3.5%, 25V: 2.5%
X5R: 6.3V: 10%, 10V: 10%
Insulation Resistance after 1 minute at UR (DC)Rins C > 500 seconds or Rins > 10G, whichever is less
Maximum Capacitance Change vs. Temperature15%
Operating Temperature RangeX7R: 55 C to +125 C
X5R: 55 C to +85 C
AgingTypical 1% per time decade