Ceramic EMI Filter Capacitors PULSE CX0805MRX7R8BB393 for Decoupling and Broadband Noise Suppression
Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 39nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±20%
Description : 25V 39nF X7R ±20% 0805 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CX0805MRX7R8BB393
Model Number : CX0805MRX7R8BB393
Package : 0805
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Pulse Electronics, Inc.
  • Series: X2Y
  • Product Type: Surface-mount ceramic EMI filter capacitors
  • Material: X7R / X5R
  • Terminations: Ni/Sn
Technical Specifications
DescriptionValue
MaterialsX7R / X5R
Rated Voltage (UR DC)X7R: 10V, 16V, 25V, 50V, 63V, 100V (IEC)
X5R: 10V, 6.3V
Capacitance Range (Y-capacitor)X7R 0603: 1 nF to 330 nF
X7R 0805: 1 nF to 180 nF
X7R 1206: 10 nF to 470 nF
X7R 1210: 100 nF to 1 F
X5R 0603: 180 nF to 470 nF
Capacitance Tolerance±20% (M)
Test Voltage (DC) for 1 minute2.5 × UR
Climatic Category (IEC 60068)X7R: 55 / 125 / 56
Dissipation Factor (D.F.)X7R: 6.3V: 6%, 10V: 5%, 16V: 3.5%, ≥25V: 2.5%
X5R: 6.3V: 10%, 10V: 10%
Insulation Resistance (after 1 min at UR DC)Rins × C > 500 seconds or Rins > 10GΩ, whichever is less
Max. Capacitance Change vs. Temperature±15%
Operating Temperature RangeX7R: –55 °C to +125 °C
X5R: –55 °C to +85 °C
AgingTypical 1% per time decade