Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 15nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±20%
Description : 50V 15nF X7R ±20% 0805 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CX0805MRX7R9BB153
Model Number : CX0805MRX7R9BB153
Package : 0805
Contact Now
Product Overview
The X2Y Series Surface-mount ceramic EMI filter capacitors are integrated passive devices designed for decoupling and filtering. They comprise two Y-capacitors and one X-capacitor within a single 4-terminal device, available in standard MLCC sizes. This unique construction enables noise cancellation, significantly reducing Equivalent Series Inductance (ESL) from nanohenry to picohenry levels, and offers superior broadband filtering and decoupling capabilities, effective up to 10 GHz and beyond. The X2Y technology allows for a reduction in component count, leading to cost savings in assembly and board space, while improving EMC compliance.