Compact and surface mount EMI filter capacitors PULSE CX0603MRNPO9BB220 for enhanced EMC compliance
Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 22pF
Temperature Coefficient : C0G
Tolerance : ±20%
Description : 50V 22pF C0G ±20% 0603 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CX0603MRNPO9BB220
Model Number : CX0603MRNPO9BB220
Package : 0603
Contact Now
Product Overview
The X2Y Series Surface-mount ceramic EMI filter capacitors are integrated passive devices (IPD) designed for advanced decoupling and filtering applications. These components integrate two Y-capacitors and one X-capacitor into a single 4-terminal device, offering superior noise cancellation and broadband filtering capabilities up to 10 GHz and beyond. Their unique multilayer construction significantly reduces Equivalent Series Inductance (ESL) from nanohenry to picohenry levels, enabling better EMC compliance and simplifying circuit design by reducing component count and board space.