Capacitor KYET PX473K2W1002 Featuring 0.047 Microfarad Capacitance and 1630 Volt Test Voltage Rating
Contact Now
Capacitance : 47nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 310V;350V;380V
Tolerance : ±10%
Description : 47nF ±10% 310V 350V 380V Safety Capacitor X2 Through Hole,P=10mm
Mfr. Part # : PX473K2W1002
Model Number : PX473K2W1002
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KYET ELECTRONICS CO., LTD
  • Origin: Dongguan, China
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: cULus, ENEC, CQC
Technical Specifications
PX473K2W1002X2-0.047F0.04710%380VAC13x12x6100.8231630MKP-X240/110/21/B
Electrical Characteristics
ItemDescriptionValue
Withstand Voltage (Between Terminals)Apply 4.3*Ur (DC) for 60 secShall be no abnormality
Withstand Voltage (Between Terminals & Enclosure)Apply 2*Ur+1,500VAC for 2 to 5 sec. Min. 2,000VACShall be no abnormality
Dissipation Factor (DF) at 1 KHz0.001(0.1%)
Capacitance ToleranceWithin the tolerance specified
Insulation Resistance (I.R.) (C0.33uf)15,000 MohmVt=100 VDC, Charge Time : 605 sec.
Insulation Resistance (I.R.) (C>0.33uf)5,000 Mohm*uF/CVt=100 VDC, Charge Time : 605 sec.