Stable Electrical Performance Capacitor KYET PX104K2C1504 Metallized Polypropylene Film AC Component
Contact Now
Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Voltage(AC) : 310V
Tolerance : ±10%
Description : 100nF -40℃~+110℃ 310V ±10% Through Hole,P=15mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : PX104K2C1504
Model Number : PX104K2C1504
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KYET ()
  • Origin: China
  • Material: Metallized Polypropylene Film dielectric, Special Solder metal spray, Copper-clad Steel Wire lead wire, Epoxy Resin and Plastic Case (UL 94V-0 flame retardant rating)
  • Color: Grey
  • Certifications: cULus / ENEC / CQC
Technical Specifications
PX104K2W15030.11038018x13.5x6150.8GreyMeter special
ItemDescriptionTest Conditions
Operating Temperature Range-40 to +110 (continuous operation at rated voltage).
DielectricMetallized Polypropylene Film
Metal SpraySpecial Solder
Lead WireCopper-clad Steel Wire (Tinned)
EncapsulationEpoxy Resin (UL 94V-0 flame retardant)
Plastic CaseUL 94V-0 flame retardant
Withstand Voltage (Between Terminals)4.3*Ur (DC) for 60 sec.No abnormality.
Withstand Voltage (Terminals & Enclosure)2*Ur+1,500VAC for 2 to 5 sec. (Min. 2,000VAC)No abnormality.
Dissipation Factor (DF)0.001 (0.1%) at 1 KHzMeasuring Frequency: 2%; Measuring Voltage: 1 Vrms.
CapacitanceWithin specified tolerance (at +20 5).Measuring Frequency: 2%; Measuring Voltage: 1 Vrms.
Insulation Resistance (I.R.)15,000 M (C0.33uF) / 5,000 M*uF/C (C>0.33uF)Applied Voltage: 100 VDC; Charge Time: 605 sec.
Vibration ResistanceAppearance: No mechanical damage. Connection strength: No short/open circuit, stable connection.Freq Change: 10-55-10 Hz; Vibration Distance: 1.5 mm; Direction: X,Y,Z; Duration: 2+1/-0 hrs each direction.
Soldering Heat ResistanceAppearance: No remarkable change, legible marking. Terminal Voltage: Satisfy NO.5.1. Capacitance Change Rate: Within 3%. Dissipation Factor: 0.002 (0.2%) @ 1KHz. Insulation Resistance: 50% of limit value in NO.5.4. Connection of Element: Stable.Preheat: 100~120 (60 sec max). Temp Increase: 3/sec max. Soldering Temp: +260 5; Immersion Duration: 5 1 sec. Immersion Depth: 4 0.8mm from roots. After test, 1.5 0.5 Hrs. at ordinary condition.
Endurance LifeAppearance: No remarkable change. Withstand Voltage: Satisfy NO.5.1. Capacitance Change Rate: Within 10%. Dissipation Factor: 0.008 (0.8%) max (Cr 1uF) / 0.005 (0.5%) max (Cr >1uF) @ 1KHz. Insulation Resistance: 50% of limit value in NO.5.4.Test Temp: +110 2; Test Voltage: 1.25*rated voltage. Test Duration: 1,000 Hrs. Hourly voltage increase to 1000 VAC for 0.1 sec. through a 475% resistor.
High Temp High HumidityAppearance: No remarkable change. Withstand Voltage: Satisfy NO.5.1. Capacitance Change Rate: Within 5%. Dissipation Factor: 0.002 (0.2%) @ 1KHz. Insulation Resistance: 50% of limit value in NO.5.4.Test Temp: +40 2; Test Humidity: 85% 2% R.H.; Test Voltage: 240VAC; Test Duration: 1000 Hrs. After test, 1.5 0.5 Hrs. at ordinary condition.