Contact Now
Capacitance : 2.2uF
Operating Temperature : -
Ratings : X2
Voltage(AC) : 310V;350V;380V
Tolerance : ±10%
safety certification : -
Description : 2.2uF ±10% 310V 350V 380V Safety Capacitor X2 Through Hole,P=27.5mm
Mfr. Part # : PX225K2C2707
Model Number : PX225K2C2707
Package : Through Hole,P=27.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KYET
  • Origin: Dongguan, China
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Case Color: Grey
  • Encapsulation: Grey Epoxy Resin
  • Certifications: cULus / ENEC / CQC
Technical Specifications
KYET P/NCUSTOMER P/NCAP. (F)Tol. %R.V. (VAC)W (mm)H (mm)T (mm)P (mm)d (mm)VDC (V)Marking
PX225K2C2707X2 225K310VAC2.210310VAC31.521.51327.50.8900KYET 225K 10% 310VAC X2 40/110/21 B cULus ENEC CQC 182235
ItemDescriptionDetails
STANDARD ATMOSPHERIC CONDITIONS FOR MAKING MEASUREMENTSAir Pressure86 kpa to 106 kpa
CONSTRUCTIONDielectricMetallized Polypropylene Film
CONSTRUCTIONMetal SprayZinc Tin Alloy Special Solder
CONSTRUCTIONLead WireTin-plated Copper-clad Steel Wire
CONSTRUCTIONEpoxy ResinV-0 Flame Retardant Rating
CONSTRUCTIONPlastic CaseV-0 Flame Retardant Rating
MARKINGManufacturer's SymbolKYET ELECTRONICS CO., LTD
MARKINGTypeMKP (for X2 type)
MARKINGCapacitor ClassX2
MARKINGNominal CapacitanceExpressed in 3-digit (EIA) code.
MARKINGToleranceJ (5%), K (10%), M (20%)
MARKINGRated Voltage310-350-380V in VAC rating. (50/60Hz)
MARKINGClimatic Category40/110/21/B
MARKINGManufacture CodeBatch number (e.g., 182235 for 2018, batch 2235)
ELECTRICAL CHARACTERISTICSWithstand Voltage (Between Terminals)1.5-2 times rated DC voltage for 60 seconds (for non-standard miniaturized products); Apply (DC) for 60 sec (Should be no more than 150V/s rate increased from zero to the test voltage, testing time, meets the test voltage should be calculated at the end of the trial, the voltage should be reduced to zero and the capacitor through a resistor of appropriate discharge.)
ELECTRICAL CHARACTERISTICSWithstand Voltage (Between Terminals & Enclosure)2*Ur+1,500VAC for 2 to 5 sec. Min. 2,000VAC
ELECTRICAL CHARACTERISTICSInsulation Resistance (I.R.)15,000 Mohm (C0.33uf); 5,000 Mohm*uF/C (C>0.33uf) (Vt=100 VDC, Charge Time: 605 sec.)