Power Supply Interference Suppressor Capacitor KYET PX473K2C0702 Metallized Polypropylene Film Type
Contact Now
Capacitance : 47nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 310V;350V;380V
Tolerance : ±10%
Description : 47nF ±10% 310V 350V 380V Safety Capacitor X2 Through Hole,P=7.5mm
Mfr. Part # : PX473K2C0702
Model Number : PX473K2C0702
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KYET ()
  • Origin: Dongguan, China
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: cULus / ENEC / CQC
Technical Specifications
PX473K2C0702X2-473K310VAC0.04710%310VAC7.511 x 10 x 50.6151200PX473K2C0702
ItemDescriptionStandard Conditions
Ambient Temperature15 to 35 (If any doubt, 20 5)15 to 35
Relative Humidity45% to 75% (If any doubt, 60% to 70%)45% to 75%
Air Pressure86 kpa to 106 kpa86 kpa to 106 kpa
Operating Temperature Range-40 to +110-40 to +110
ItemDescriptionElectrical CharacteristicsMechanical CharacteristicsEndurance Characteristics
DielectricMetallized Polypropylene Film
Metal SprayZinc Tin Alloy
Lead WireTin-plated Copper-clad Steel Wire
Epoxy ResinV-0 Flame Retardant Grade
Plastic CaseV-0 Flame Retardant Grade
Withstand Voltage (Between Terminals)1.5-2 times rated DC voltage for 60 sec (for non-standard miniaturized products). Apply rated DC voltage for 60 sec (rate of rise 150V/s).Shall satisfy NO.5.1
Withstand Voltage (Between Terminals & Enclosure)Min. 2,000VAC (Apply 2*Ur+1,500VAC for 2 to 5 sec.)Shall satisfy NO.5.1
Insulation Resistance (I.R.)15,000 M (C0.33F) 5,000 M*F/C (C>0.33F)Vt=100 VDC, Charge Time: 605 sec.50% of the limit value of NO.5.4