Electromagnetic Interference Suppressor KYET PX335K2C2702 Metallized Polypropylene Film AC Capacitor
Contact Now
Capacitance : 3.3uF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Tolerance : ±10%
Voltage(AC) : 310V;350V;380V
safety certification : CQC;ENEC;UL
Description : 3.3uF ±10% 310V 350V 380V Safety Capacitor X2 Through Hole,P=27.5mm
Mfr. Part # : PX335K2C2702
Model Number : PX335K2C2702
Package : Through Hole,P=27.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KYET ()
  • Origin: Dongguan, China
  • Dielectric Material: Metallized Polypropylene Film
  • Flame Retardancy: V-0
  • Certifications: cULus / ENEC / CQC
Technical Specifications
X2 335K310VACPX335K2C27023.310310VAC31.5*28*1827.50.8201200
ItemDescriptionConditions
ScopeMetallized Polypropylene Film AC Capacitor (Interference Suppressors Class-X2)KYET Requirements
Standard Atmospheric ConditionsAmbient Temperature15 to 35 (20 5 for doubt)
Relative Humidity45% to 75% (60% to 70% for doubt)
Air Pressure86 kpa to 106 kpa
Operating Temperature Range-40 to +110Continuous operation at rated voltage
ConstructionDielectricMetallized Polypropylene Film
Metal SprayZinc-tin Alloy
Lead WireTinned Copper-clad Steel Wire
Epoxy ResinV-0 Flame Retardant
Plastic CaseV-0 Flame Retardant
MarkingManufacturer SymbolKEYA ELECTRONICS CO., LTD
Type/MaterialMKP (for X2 type)
Capacitor ClassX2
Nominal CapacitanceEIA 3-digit code
ToleranceJ (5%), K (10%), M (20%)
Rated Voltage310-350-380V AC (50/60Hz)
Climatic Category40/110/21/B
Manufacture Codee.g., 182235 (Year 2018, Batch 235)
Withstand Voltage (Between Terminals & Enclosure)2*Ur+1,500VAC, Min. 2,000VAC for 2 to 5 sec.
Dissipation Factor (DF) @ 1KHz0.001 (0.1%)
CapacitanceWithin specified tolerance at +20 5
Insulation Resistance (I.R.) (C0.33uf)15,000 M (Vt=100 VDC, Charge Time: 605 sec)
Insulation Resistance (I.R.) (C>0.33uf)5,000 M*uF/C (Vt=100 VDC, Charge Time: 605 sec)