Surface mount multilayer ceramic capacitor IHHEC C1206X681K251T ideal for middle voltage electronics
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 680pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 680pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X681K251T
Model Number : C1206X681K251T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They offer high reliability and are RoHS compliant, making them ideal for various electronic applications.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
Summary of Specifications
FeatureDescription
Internal ElectrodeSpecial design offers the highest voltage rating
MountingSurface mount suitable for wave and reflow soldering
ReliabilityHigh reliability
ComplianceRoHS compliant
Applications
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0:2.0pF, 100:10100, 471:47101, 102:10102)
Tolerance: Ex.: C:+/-0.25pF, D:+/-0.50pF, J :+/- 5%, K :+/-10%, M:+/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc