High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor IHHEC C1812X223K102T Suitable for Surface Mount Technology
Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 22nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 22nF ±10% 1kV Ceramic Capacitor X7R 1812
Mfr. Part # : C1812X223K102T
Model Number : C1812X223K102T
Package : 1812
Contact Now
Product Overview
The Holy Stone HVC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, rated at 1000V and above. They offer a special internal electrode design for high voltage ratings, suitability for surface mount technology (wave and reflow soldering), high reliability, and RoHS compliance. These capacitors are ideal for applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Series: HVC Series
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
1000V V: 120% Rated Voltage
Product Code StructureC (MLCC) - Chip Size (e.g., 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225) - Dielectric (N: NP0, X: X7R) - Capacitance (Unit: pF, e.g., 2R0, 100, 471) - Tolerance (C: 0.25pF, D: 0.50pF, J: 5%, K: 10%, M: 20%) - Rated Voltage (e.g., 101: 100Vdc, 102: 1000Vdc, 802: 8000Vdc) - Packaging (T: T/R 7, R: T/R 13, B: Bulk) - Special Requirement (O: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination)