Contact Now
Voltage Rating : 3kV
Capacitance : 10pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 10pF ±5% 3kV Ceramic Capacitor NP0 1808
Mfr. Part # : C1808N100J302T
Model Number : C1808N100J302T
Package : 1808
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high-voltage applications, rated at 1000V and above. These capacitors feature a special internal electrode design for superior voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and offer high reliability.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Series: HVC Series
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Parameter Specification
Operation Temperature -55 ~ +125
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0) Q1000
Dissipation Factor (X7R) D.F.2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0) 0%
Aging (X7R) Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V) 200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V) 150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V) 120% Rated Voltage
Applications
Product Code Structure
C (MLCC) - Chip Size (e.g., 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225) - Dielectric (N: NP0, X: X7R) - Capacitance (Unit: pF, e.g., 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF) - Tolerance (C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%) - Rated Voltage (e.g., 101: 100Vdc, 501: 500Vdc, 102: 1000Vdc, 802: 8000Vdc) - Packaging (T: T/R 7, R: T/R 13, B: Bulk) - Special Requirement (O: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination)
Capacitance Range Chart
Size Temperature Characteristic Voltage Capacitance Range (pF)
0805 NP0 1KV 101-824
0805 X7R 1KV 101-824
0805 X7R 2KV 101-824
1206 NP0 1KV 101-824
1206 NP0 2KV 101-824
1206 NP0 2.5KV 101-824
1206 X7R 1KV 101-824
1206 X7R 2KV 101-824
1206 X7R 2.5KV 101-824
1210 NP0 2KV 101-824
1210 NP0 3KV 101-824
1210 X7R 3KV 101-824
1808 X7R 3KV 101-824
1808 X7R 4KV 101-824
1808 X7R 5KV 101-824
1812 NP0 3KV 101-824
1812 X7R 5KV 101-824
2220 NP0 5KV 101-824
2225 NP0 5KV 101-824
Example Part Number
C1206N2R0J202T
Breakdown:
  • C: MLCC
  • 1206: Chip Size
  • N: Dielectric (NP0)
  • 2R0: Capacitance (2.0pF)
  • J: Tolerance (+/-5%)
  • 202: Rated Voltage (2000Vdc)