Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 470pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 470pF ±5% 1kV Ceramic Capacitor NP0 1206
Mfr. Part # : C1206N471J102TD
Model Number : C1206N471J102TD
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone NCC Series - Normal Chip Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +85 )
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001)
30pF and below: Q400+20C
Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C [Chip Size] [Dielectric] [Capacitance] [Tolerance] [Rated Voltage] [Packaging]
  • C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
  • Chip Size: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
  • Dielectric: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
  • Capacitance Unit: pF (e.g., 102 = 1010^2 pF = 1000pF)
  • Tolerance: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
  • Rated Voltage: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)