Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206N102K631T for Middle Voltage Applications 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 630V
Capacitance : 1nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±10%
Description : 1nF ±10% 630V Ceramic Capacitor NP0 1206
Mfr. Part # : C1206N102K631T
Model Number : C1206N102K631T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone Enterprise Co., Ltd. - MVC Series Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (derived from .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValue
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
GradeCommercial
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q 1000
X7R: D.F. 2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesNP0, X7R
Capacitance UnitpF
Tolerance+/-0.25pF (C), +/-0.50pF (D), +/-5% (J), +/-10% (K), +/-20% (M)
PackagingT/R 7 (T), T/R 13 (R), Bulk (B)
Special RequirementArc Prevention Coating (O), Polymer Termination (Super Term) (X)
Capacitance Range Chart (NP0)
SizeTemperature CharacteristicRated VoltageCapacitance Range (pF)
0603NP0100V101 to 224
0805100V101 to 824
1206100V101 to 105
1210100V101 to 106
1812100V101 to 106
0603200V101 to 224
0805NP0200V101 to 824
1206200V101 to 105
0603250V101 to 224
0805250V101 to 824
1206NP0250V101 to 105
Capacitance Range Chart (X7R)
SizeTemperature CharacteristicVoltageCapacitance Range (pF)
0603X7R100V101 to 685
0603200V101 to 685
1210X7R200V101 to 106
0603250V101 to 685
1812X7R250V101 to 106
2508251035_IHHEC-C1206N102K631T_C2998554.pdf
Quality Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206N102K631T for Middle Voltage Applications 100V to 630V for sale
Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206N102K631T for Middle Voltage Applications 100V to 630V Images