Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 1uF
Temperature Coefficient : X7S
Tolerance : ±10%
Description : 1uF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 0805
Mfr. Part # : C0805R105K101TDF
Model Number : C0805R105K101TDF
Package : 0805
Contact Now
Multilayer Ceramic Chip Capacitors HVC-021-2005
This specification applies to Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) for use in electric equipment with voltages ranging from 100V to 1.5 KV. These MLCCs support Lead-Free wave and reflow soldering, maintaining their electrical characteristics and reliability. This product is compliant with RoHS & HF.
Product Attributes
  • Brand: IHHEC (a trademark of Holy Stone Enterprise Co., Ltd)
  • Certifications: RoHS & HF compliant
Technical Specifications
Item Specification Test Condition
Operation Temperature Range -55 ~ +125 Reference Temp. 25
Storage Condition Temperature: 5 to 40
Relative Humidity: 20 to 70 %
Storage Time: 12 months max.
Dimensions (0805 Type) L: 2.00+0.30/-0.20 mm
W: 1.250.20 mm
T: 1.250.25 mm
B (min): 0.70 mm
BW (min): 0.20 mm
Visual inspection
Insulation Resistance 500/C min. (V500V) Rated Voltage Charge Time: 60sec. Applied less than 50mA current.
Capacitance Tolerance Class Within The Specified Tolerance
D.F. (Dissipation Factor) X7S: 5.0% max. Class Char. Maximum
Temperature Capacitance Coefficient (X7S) 22% -55 ~ +125 (C2-C1)/C1 100%
Adhesive Strength of Termination 0603: 10N (1.0 Kgf) Pull force for 101 sec.
Resistance to Flexure of Substrate Cap. Change X7S: 12.5% Bending to 1.0 mm with 1.0 mm/sec. Duration 5 1sec.
Resistance To Soldering Heat Cap. Change X7S: Within 10% Solder Temp: 2605, Dip Time: 101 sec.
Temperature Cycle Cap. Change X7S: Within 7.5% Five cycles: -55 to +125.
Humidity Cap. Change X7S: Within 15%
D.F. X7S: 10.0% max.
Insulation Resistance: 50/Cmin.
402, 90 ~ 95%RH, 500 Hrs Max.
High Temperature Load (Life Test) Cap. Change X7S: Within 15%
D.F. X7S: 10.0% max.
100% Rated Voltage, 1000 Hrs Max. at Max. Operation Temp.
Vibration Cap. Change X7S: Within 7.5% 10Hz to 55Hz, 1.5mm P-P amplitude, 2 hours each in 3 directions.