Middle Voltage Multilayer Ceramic Capacitor IHHEC C1206N270J501T RoHS Certified and Commercial Grade
Contact Now
Voltage Rating : 500V
Capacitance : 27pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 27pF ±5% 500V Ceramic Capacitor NP0 1206
Mfr. Part # : C1206N270J501T
Model Number : C1206N270J501T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
SpecificationDetails
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
GradeCommercial
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric OptionsN: NP0
X: X7R
Capacitance UnitpF
Tolerance OptionsC: +/-0.25pF
D: +/-0.50pF
J: +/- 5%
K: +/-10%
M: +/-20%
Rated Voltage Codes101: 100Vdc
251: 250Vdc
501: 500Vdc
631: 630Vdc
Packaging OptionsT: T/R 7
R: T/R 13
B: Bulk
Special RequirementsO: Arc Prevention Coating
X: Polymer Termination (Super Term)
Capacitance Range Chart (NP0)
SizeCapacitance Range (pF)
0603101 to 104
0805101 to 105
1206101 to 105
2225101 to 106
Capacitance Range Chart (X7R)
SizeVoltageCapacitance Range (pF)
0603100V, 200V, 250V150 to 684
0805100V, 200V, 250V, 500V, 630V150 to 105
1206100V, 200V, 250V, 500V, 630V150 to 105
1210100V, 200V, 250V, 500V, 630V150 to 105
1808100V, 200V, 250V150 to 105
1812100V, 200V, 250V, 500V, 630V181 to 105
1825500V, 630V181 to 105
2220100V, 200V, 250V, 500V, 630V181 to 105
2225100V, 200V, 250V, 500V, 630V101 to 106