Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206X683K251T Middle Voltage Range for Electronic Circuit Applications
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 68nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 68nF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X683K251T
Model Number : C1206X683K251T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability for various electronic circuits. Applications include LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic Chip (MLCC)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 ) (EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 ) (EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage