Contact Now
Voltage Rating : 35V
Capacitance : 10uF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 10uF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X106K035T
Model Number : C1206X106K035T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone NCC Series - Normal Chip Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +85 )
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001), 30pF and below: Q400+20CMax. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R, B: X5R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 102 = 1010^2, 473 = 4710^3, 104 = 1010^4)
Tolerance: Ex.: F: +/- 1%, G: +/- 2%, J: +/- 5%, K: +/- 10%, M: +/- 20%
Rated Voltage: Ex.: 007: 6.3Vdc, 010: 10Vdc, 016: 16Vdc, 025: 25Vdc, 050: 50Vdc
Packaging: T: T&R 7, R: T&R 13, B: Bulk
How To Order Example
C0402B104K010T
Capacitance Range (Example for NP0 Dielectric)
SizeRated VoltageCapacitance Range
020116V, 25V0R5 (0.5pF) to 101 (100pF)
040216V, 25V, 50V0R5 (0.5pF) to 821 (820pF)
060316V, 25V, 50V5R0 (5pF) to 821 (820pF)
080525V, 50V100 (10pF) to 821 (820pF)