Ceramic Capacitor IHHEC C1206X103K631T Multilayer Chip Capacitors with High Reliability Features
Contact Now
Voltage Rating : 630V
Capacitance : 10nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 10nF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X103K631T
Model Number : C1206X103K631T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone Enterprise Co., Ltd. CERAMIC CAPACITOR CATALOG
Product Overview: The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade middle voltage multilayer ceramic chip capacitors (MLCCs) designed for a wide range of applications. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (SMT) including wave and reflow soldering, and provide high reliability. Available in NP0 (C0G) and X7R dielectric characteristics, they span sizes from 0603 to 2225 with working voltages up to 630V. They are RoHS compliant.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
CategorySpecification
SeriesMVC Series
TypeMiddle Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class I)
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF)
Tolerance: Ex.: C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc