Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0402X104K025T High Capacitance Surface Mount MLCC
Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 100nF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402
Mfr. Part # : C0402X104K025T
Model Number : C0402X104K025T
Package : 0402
Contact Now
Holy Stone Enterprise Co., Ltd. CERAMIC CAPACITOR CATALOG
HCC Series Commerical grade High Capacitance MLCC
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
HCCX6S-55C ~ +105C4.0Vdc to 50VdcX7S: 22% (-55C ~ +125C)
HCCX5R-55C ~ +85C4.0Vdc to 50VdcX6S: 22% (-55C ~ +105C)
HCCX5R-55C ~ +85C4.0Vdc to 50VdcX5R: 15% (-55C ~ +85C)
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max, mm)B (min, mm)BW (min, mm)
Product Code Structure
C (MLCC) - Chip Size (e.g., 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1812, 2220) - Dielectric (e.g., X7R, X6S, X5R, X7S) - Capacitance (Unit: pF, e.g., 105 for 1.0uF, 106 for 10uF) - Tolerance (e.g., J: 5%, K: 10%, M: 20%, Z: +80%/-20%) - Rated Voltage (e.g., 004: 4Vdc, 007: 6.3Vdc, 010: 10Vdc, 016: 16Vdc, 025: 25Vdc, 035: 35Vdc, 050: 50Vdc) - Packaging (e.g., T: T&R 7, R: T&R 13, B: Bulk)