Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 330pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 330pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X331K101T
Model Number : C1206X331K101T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Chip Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are built for high reliability and are RoHS compliant. The MVC series is ideal for applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
Technical Specifications
ParameterValue
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0)± 30ppm/, -55 to +125 (EIA Class I)
Temperature Coefficient (X7R)± 15%, -55 to +125 (EIA Class II)
Dissipation Factor (NP0)Q ≥ 1000
Dissipation Factor (X7R)D.F. ≤ 2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V ≤ V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V ≤ V < 1000V)150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesNP0 (N), X7R (X)
Capacitance UnitpF
ToleranceC: ±0.25pF, D: ±0.50pF, J: ±5%, K: ±10%, M: ±20%
Rated Voltage Codes101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc