Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 100pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 100pF ±5% 250V Ceramic Capacitor NP0 0805
Mfr. Part # : C0805N101J251T
Model Number : C0805N101J251T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, compatible with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, making them ideal for various demanding electronic applications.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
Technical Specifications
AttributeSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage