Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1812X474K251TW for Middle Voltage Applications 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 470nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 250V 470nF X7R ±10% 1812 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1812X474K251TW
Model Number : C1812X474K251TW
Package : 1812
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series is a commercial-grade, multilayer ceramic chip capacitor designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They offer high reliability and are RoHS compliant. The MVC series is ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic Chip (MLCC)
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage