Contact Now
Voltage Rating : 630V
Capacitance : 6.8nF
Temperature Coefficient : NP0
Description : 6.8nF 630V Ceramic Capacitor NP0 1210
Mfr. Part # : C1210N682J631TF
Model Number : C1210N682J631TF
Package : 1210
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, compatible with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, making them ideal for various electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic Capacitor
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Attribute Specification
Operation Temperature -55 ~ +125
Rated Voltage 100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0) Q1000
Dissipation Factor (X7R) D.F.2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0) 0%
Aging (X7R) Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V) 200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V) 150% Rated Voltage
Chip Sizes 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric Types NP0 (C0G), X7R
Packaging Options T/R 7, T/R 13, Bulk
Special Requirements Arc Prevention Coating, Polymer Termination (Super Term)
Applications
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex. 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex. 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF)
Tolerance: C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Rated Voltage: Ex. 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc