Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 2.7nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 250V 2.7nF NP0 ±5% 1206 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1206N272J251T
Model Number : C1206N272J251T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They offer high reliability and are RoHS compliant. The MVC Series is ideal for various applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
SpecificationDetails
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q 1000
X7R: D.F. 2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Product Code StructureC: MLCC
Chip Size: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: N (NP0), X (X7R)
Capacitance Unit: pF (e.g., 2R0 for 2.0pF, 100 for 10pF, 471 for 470pF, 102 for 1000pF)
Tolerance: C (+/-0.25pF), D (+/-0.50pF), J (+/-5%), K (+/-10%), M (+/-20%)
Rated Voltage: 101 (100Vdc), 251 (250Vdc), 501 (500Vdc), 631 (630Vdc)