Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0805N820J101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 82pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 82pF ±5% 100V Ceramic Capacitor NP0 0805
Mfr. Part # : C0805N820J101T
Model Number : C0805N820J101T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone Enterprise Co., Ltd. MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors offer high reliability, suitable for wave and reflow soldering, and are RoHS compliant. They are ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesNP0 (N), X7R (X)
Capacitance UnitpF
ToleranceC: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
PackagingT: T/R 7, R: T/R 13, B: Bulk
Special RequirementO: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination (Super Term)
Capacitance Range Chart (NP0)
SizeCapacitance Range (pF)
0603101 to 104
0805101 to 105
1206101 to 105
1812101 to 106
1825101 to 106
Capacitance Range Chart (X7R)
SizeCapacitance Range (pF)
2508251035_IHHEC-C0805N820J101T_C105942.pdf
Quality Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0805N820J101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V for sale
Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0805N820J101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V Images