Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 470nF
Temperature Coefficient : X7R
Description : 470nF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603
Mfr. Part # : C0603X474K050T
Model Number : C0603X474K050T
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone NCC Series Ceramic Capacitor Catalog
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic Chip Capacitor
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
SpecificationDetails
Operation TemperatureNP0 & X7R: -55 ~ +125 , X5R: -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 ), X7R: 15% (-55 ~ +125 ), X5R: 15% (-55 ~ +85 )
Dissipation FactorNP0: >30pF: Q1000 (0.001), 30pF: Q400+20C; X7R, X5R: Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller, C in Farads)
AgingNP0: 0%, X7R/X5R: typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C (MLCC) - Chip Size (e.g., 0201, 0402) - Dielectric (N: NP0, X: X7R, B: X5R) - Capacitance (pF) - Tolerance (F: 1%, G: 2%, J: 5%, K: 10%, M: 20%) - Rated Voltage (007: 6.3V, 010: 10V, 016: 16V, 025: 25V, 050: 50V) - Packaging (T: T&R 7, R: T&R 13, B: Bulk)