Surface Mount IHHEC C1206X224K201T Ceramic Capacitors Middle Voltage Range 100V 630V RoHS Certified
Contact Now
Voltage Rating : 200V
Capacitance : 220nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 220nF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X224K201T
Model Number : C1206X224K201T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, making them ideal for various electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Series: MVC Series
Technical Specifications
Attribute Description
Operation Temperature -55 ~ +125
Rated Voltage 100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient NP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor NP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C whichever is smaller
Aging NP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength 100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
Summary of Specifications Special internal electrode design offers the highest voltage rating
Surface mount suitable for wave and reflow soldering
High reliability
RoHS compliant
Product Code Structure
Component Description Example
C MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor) C
Chip Size 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225 1206
Dielectric N: NP0
X: X7R
X
Capacitance Unit pF 102 (10 x 10^2 pF = 1000pF)
Tolerance C: +/-0.25pF
D: +/-0.50pF
J: +/- 5%
K: +/-10%
M: +/-20%
K
Rated Voltage 101: 100Vdc
251: 250Vdc
501: 500Vdc
631: 630Vdc
631
Packaging T: T/R 7
R: T/R 13
B: Bulk
T
Special Requirement O: Arc Prevention Coating
X: Polymer Termination (Super Term)
X
Capacitance Range Chart (pF)
Size NP0 (C0G) Temperature Characteristic X7R Temperature Characteristic
100V 200V 250V 100V 250V 500V 630V
0603 2R0 - 821 2R0 - 821 2R0 - 821 100 - 821 100 - 821 - -
0805 2R0 - 821 2R0 - 821 2R0 - 821 100 - 821 100 - 821 100 - 821 100 - 821
2410121924_IHHEC-C1206X224K201T_C330057.pdf
Quality Surface Mount IHHEC C1206X224K201T Ceramic Capacitors Middle Voltage Range 100V 630V RoHS Certified for sale
Surface Mount IHHEC C1206X224K201T Ceramic Capacitors Middle Voltage Range 100V 630V RoHS Certified Images