Contact Now
Voltage Rating : 500V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 100nF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210
Mfr. Part # : C1210X104K501T
Model Number : C1210X104K501T
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, ideal for demanding applications.
Technical Specifications
ParameterValue
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0)± 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R)± 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V ≤ V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V ≤ V < 1000V)150% Rated Voltage
Product Code StructureC: MLCC; Chip Size (e.g., 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225); Dielectric (N: NP0, X: X7R); Capacitance (e.g., 2R0:2.0pF, 100:10x10^0, 471:47x10^1, 102:10x10^2); Tolerance (C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%); Rated Voltage (e.g., 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc); Packaging (T: T/R 7, R: T/R 13, B: Bulk); Special Requirement (O: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination)