Contact Now
Voltage Rating : 630V
Capacitance : 10nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 10nF ±5% 630V Ceramic Capacitor NP0 1206
Mfr. Part # : C1206N103J631TEF
Model Number : C1206N103J631TEF
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, making them ideal for demanding applications.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
AttributeValue
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage