surface mount ceramic capacitors featuring IHHEC C0805N122J050T for in telecommunications equipment
Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 1.2nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 1.2nF ±5% 50V Ceramic Capacitor NP0 0805
Mfr. Part # : C0805N122J050T
Model Number : C0805N122J050T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone NCC Series Commerical Grade Ceramic Capacitors
The Holy Stone NCC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for general-purpose applications. They offer a wide range of sizes and temperature coefficients with voltage ratings from 6.3V to 50V. These capacitors are suitable for surface mounting with wave and reflow soldering, providing small size, high reliability, and excellent high-frequency characteristics. They are compliant with RoHS standards and are ideal for use in general electronics circuits, telecommunications, personal computers and peripherals, power circuits, and mobile applications.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
FeatureSpecification
Operation TemperatureNP0 & X7R: -55 ~ +125 , X5R: -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class ), X7R: 15% (-55 ~ +125 , EIA Class ), X5R: 15% (-55 ~ +85 , EIA Class )
Dissipation FactorNP0: >30pF: Q 1000 (0.001), 30pF: Q400+20C; X7R, X5R: Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
AgingNP0: 0%, X7R/X5R: typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C (MLCC) - Chip Size (e.g., 0201, 0402) - Dielectric (N: NP0, X: X7R, B: X5R) - Capacitance Unit: pF (e.g., 102=1000pF, 473=47000pF) - Tolerance (F: 1%, G: 2%, J: 5%, K: 10%, M: 20%) - Rated Voltage (007: 6.3V, 010: 10V, 016: 16V, 025: 25V, 050: 50V) - Packaging (T: T&R 7, R: T&R 13, B: Bulk)