Middle Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0805X102K101T Suitable for Surface Mounting
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 1nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 1nF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X102K101T
Model Number : C0805X102K101T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They provide high reliability and are RoHS compliant, making them ideal for various electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
GradeCommercial
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage