Multilayer Ceramic Capacitors IHHEC C0805X474K101TDF Suitable for Middle Voltage Ranges 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 470nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 100V 470nF X7R ±10% 0805 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C0805X474K101TDF
Model Number : C0805X474K101TDF
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They offer high reliability and are RoHS compliant. Applications include LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValue
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0)± 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class I)
Temperature Coefficient (X7R)± 15%, -55 ~ +125 (EIA Class II)
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V ≤ V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V ≤ V < 1000V)150% Rated Voltage
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
Chip Size: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: N (NP0), X (X7R)
Capacitance Unit: pF (e.g., 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF)
Tolerance: C (+/-0.25pF), D (+/-0.50pF), J (+/-5%), K (+/-10%), M (+/-20%)
Rated Voltage: 101 (100Vdc), 251 (250Vdc), 501 (500Vdc), 631 (630Vdc)