Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0603N331J101TB for Middle Voltage Applications 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 330pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 330pF ±5% 100V Ceramic Capacitor NP0 0603
Mfr. Part # : C0603N331J101TB
Model Number : C0603N331J101TB
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, suitability for surface mount technology (wave and reflow soldering), and high reliability. They are RoHS compliant and ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies. The series offers NP0 (C0G) and X7R dielectric characteristics in sizes from 0603 to 2225.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Type: Multilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 to +125 (EIA Class I)
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 to +125 (EIA Class II)
Dissipation Factor (NP0)Q 1000
Dissipation Factor (X7R)D.F. 2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V)150% Rated Voltage
Capacitance Range Chart (NP0)
SizeCapacitance Range (pF)
0603101 to 104
0805101 to 105
1206101 to 106
1210101 to 106
1808101 to 105
Capacitance Range Chart (X7R)
SizeVoltageCapacitance Range (pF)
0603100V, 200V, 250V2R0 to 680
0805100V, 200V, 250V2R0 to 680
1206100V, 200V, 250V2R0 to 680
1210100V, 200V, 250V2R0 to 680
1812100V, 200V, 250V181 to 680
1812500V101 to 683
1812630V101 to 683
2220100V, 200V, 250V101 to 683
2225100V, 200V, 250V101 to 683
2508251035_IHHEC-C0603N331J101TB_C915846.pdf
Quality Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0603N331J101TB for Middle Voltage Applications 100V to 630V for sale
Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0603N331J101TB for Middle Voltage Applications 100V to 630V Images