Multilayer Ceramic Capacitors IHHEC C1808X331K302T Rated for High Voltage in Industrial Electronics
Contact Now
Voltage Rating : 3kV
Capacitance : 330pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 330pF ±10% 3kV Ceramic Capacitor X7R 1808
Mfr. Part # : C1808X331K302T
Model Number : C1808X331K302T
Package : 1808
Contact Now
Holy Stone HVC Series: High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications (1000V and above). These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, suitability for surface mount technology (wave and reflow soldering), high reliability, and RoHS compliance. They are ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Parameter Specification
Operation Temperature -55 ~ +125
Rated Voltage 1000 Vdc to 8000 Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0) Q 1000
Dissipation Factor (X7R) D.F. 2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C, whichever is smaller
Aging (NP0) 0%
Aging (X7R) Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V) 200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V) 150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V) 120% Rated Voltage
Product Code Structure
  • C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
  • Chip Size: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
  • Dielectric: N (NP0), X (X7R)
  • Capacitance Unit: pF (e.g., 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF)
  • Tolerance: C (+/-0.25pF), D (+/-0.50pF), J (+/-5%), K (+/-10%), M (+/-20%)
  • Rated Voltage: 101 (100Vdc), 251 (250Vdc), 501 (500Vdc), 631 (630Vdc), 102 (1000Vdc), 202 (2000Vdc), 302 (3000Vdc), 402 (4000Vdc), 502 (5000Vdc), 802 (8000Vdc)