Multilayer Ceramic Capacitor IHHEC C1206X475K050T Designed for Telecommunications and Power Circuit
Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 4.7uF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 4.7uF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X475K050T
Model Number : C1206X475K050T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone NCC Series Ceramic Capacitor
The Holy Stone NCC Series are commercial-grade Multilayer Ceramic Chip Capacitors designed for general electronic circuits, telecommunications, personal computers and peripherals, power circuits, and mobile applications. They offer a small size, high reliability, and excellent high-frequency characteristics, making them suitable for wave and reflow soldering. These RoHS compliant capacitors are available in a range of sizes and temperature coefficients with voltage ratings from 6.3V to 50V.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +85 )
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001)
30pF and below: Q400+20C
Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: Ex.: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
Capacitance Unit: pF (Ex.: 102 = 1010^2, 473 = 4710^3, 104 = 1010^4)
Tolerance: Ex.: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
Rated Voltage: Ex.: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)