multilayer ceramic chip capacitors IHHEC C0603X104K016TX suitable for middle voltage and commercial
Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 100nF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603
Mfr. Part # : C0603X104K016TX
Model Number : C0603X104K016TX
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology with wave and reflow soldering, and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesNP0 (C0G), X7R
Capacitance UnitpF
Tolerance+/-0.25pF, +/-0.50pF, +/-5%, +/-10%, +/-20%
PackagingT/R 7, T/R 13, Bulk
Special RequirementArc Prevention Coating, Polymer Termination (Super Term)
Applications
  • LAN/WLAN interface
  • Back-Lighting Inverter
  • DC-DC Converters
  • Ballast
  • Modems
  • Power Supplies
Summary of Specifications
  • Special internal electrode design offers the highest voltage rating
  • Surface mount suitable for wave and reflow soldering
  • High reliability
  • RoHS compliant
Capacitance Range (pF)NP0 (C0G) - Temperature Coefficient NP0 ( 0 30ppm/ )X7R ( 15% )