Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 68pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 68pF ±5% 250V Ceramic Capacitor NP0 0805
Mfr. Part # : C0805N680J251T
Model Number : C0805N680J251T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
SpecificationValue
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0)± 30ppm/, -55 to +125 (EIA Class I)
Temperature Coefficient (X7R)± 15%, -55 to +125 (EIA Class II)
Dissipation Factor (NP0)Q ≥ 1000
Dissipation Factor (X7R)D.F. ≤ 2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V ≤ V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V ≤ V < 1000V)150% Rated Voltage
Product Code StructureC: MLCC, Chip Size (e.g., 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225), Dielectric (N: NP0, X: X7R), Capacitance Unit (pF, e.g., 2R0, 100, 471, 102), Tolerance (C: ±0.25pF, D: ±0.50pF, J: ±5%, K: ±10%, M: ±20%), Rated Voltage (e.g., 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc), Packaging (T: 7" T/R, R: 13" T/R, B: Bulk), Special Requirement (O: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination)