Multilayer ceramic chip capacitors IHHEC C1808X681K302T designed for operation in harsh environments
Contact Now
Voltage Rating : 3kV
Capacitance : 680pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 680pF ±10% 3kV Ceramic Capacitor X7R 1808
Mfr. Part # : C1808X681K302T
Model Number : C1808X681K302T
Package : 1808
Contact Now
Product Overview
The Holy Stone HVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, rated at 1000V and above. These capacitors offer a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
SpecificationDetails
SeriesHVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC)
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125 , EIA Class II)
Rated Voltage1000 Vdc to 8000 Vdc
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
1000V V: 120% Rated Voltage