Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 10nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 1kV 10nF X7R ±10% 1206 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1206X103K102TD
Model Number : C1206X103K102TD
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
The Holy Stone HVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, ranging from 1000V to 8000V. They offer a special internal electrode design for high voltage ratings, surface mount suitability for wave and reflow soldering, and high reliability. These RoHS compliant capacitors are ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: HVC Series
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature Coefficient (NP0)± 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R)± 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V ≤ V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V ≤ V < 1000V)150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V ≤ V)120% Rated Voltage