Ceramic Chip Capacitors Middle Voltage Range Featuring IHHEC C0805N470J201T for Electronic Circuits
Contact Now
Voltage Rating : 200V
Capacitance : 47pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 47pF ±5% 200V Ceramic Capacitor NP0 0805
Mfr. Part # : C0805N470J201T
Model Number : C0805N470J201T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Chip Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability for various electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage