Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206X105K101TX for Middle Voltage Applications 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 1uF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 1uF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X105K101TX
Model Number : C1206X105K101TX
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They offer high reliability, RoHS compliance, and are ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies. Available in NP0 (C0G) and X7R dielectric characteristics, in sizes from 0603 to 2225.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Type: Multilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
Temperature Coefficient (X7R) 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V)150% Rated Voltage